Znaczenie automatyzacji magazynów

W logistyce coraz częściej stosuje się automatyzację. Co się za tym kryje?

Rosnące wykorzystanie automatyki magazynowej jest obecnie napędzane głównie złożonymi procesami logistycznymi, rosnącymi wolumenami, rozwojem e-commerce oraz chęcią coraz szybszych dostaw zamówień. Praca ludzka nie jest wystarczająca. Dodatkowo obserwujemy niedobór wykwalifikowanej kadry magazynowej – według danych ten trend może się utrzymać. Automatyzacja oferuje rozwiązania, które umożliwiają jednocześnie wyższą wydajność i oszczędność kosztów.

Andreas Barth - President Tech bei Arvato Supply Chain Solutions

Co z automatyzacją w Arvato Supply Chain Solutions?

Mamy jasną strategię i przeprowadzamy automatyzację w naszych centrach logistycznych na całym świecie. Obecnie realizowanych jest osiem dużych projektów, w tym trzy nowe systemy AutoStore, a dla naszego klienta Douglas budujemy centrum dystrybucyjne z bardzo dynamicznym systemem transportu wahadłowego,  będący najnowocześniejszym i najbardziej wydajnym tego typu obiektem w Niemczech.

Aby móc zaoferować wszystkim naszym klientom najlepsze rozwiązania, połączyliśmy nasze kompetencje w centralnym dziale, w którym łączą się operacyjne doświadczenie logistyczne, know-how zebrane w poszczególnych lokalizacjach i doskonała znajomość technologii automatyzacji.

Dział ten funkcjonuje jak wewnętrzna jednostka konsultingowa, która globalnie patrzy na projekty logistyczne i automatyzacyjne, analizuje wszystkie parametry oraz ocenia i wdraża rozwiązania w ścisłej współpracy z klientem - jest to unikatowe rozwiązanie na rynku.

Jakie technologie stosujecie?

Podchodzimy indywidualnie do każdego projektu w zależności od zakładanych wymagań. Ważne jest, aby rozwiązanie było elastyczne i skalowalne. Ponieważ stale monitorujemy bieżące zmiany na rynku, technologie automatyzacji i innowacje, możemy dość szybko rozpoznać, które rozwiązania warto wykorzystać..

Obecnie wdrażamy głównie automatyczne systemy, takie jak AutoStore czy systemy wahadłowe. Ponadto coraz częściej do transportu towarów w magazynie wykorzystujemy systemy transportu bez kierowcy oraz autonomiczne roboty mobilne. Dodatkowo coraz częściej zwracamy uwagę na automatyzację maszyn pakujących, które pozwalają na redukcję materiałów wykorzystywanych przy procesie pakowania.

Jaki wkład wnosi cyfryzacja?

Wydajna automatyzacja opiera się w dużej mierze na standaryzacji, a tę standaryzację można osiągnąć tylko za pośrednictwem IT. Jesteśmy już dość ustandaryzowani, lecz cały stawiamy na rozwój. Ponadto pogrupowaliśmy również technologię automatyzacji zgodnie ze standardami aplikacji. Dzięki temu możemy w krótkim czasie wdrożyć zasadniczo ustandaryzowaną automatyzację dla obecnych klientów lub szybko zintegrować nowych klientów z zautomatyzowanymi rozwiązaniami wykorzystywanymi przy innych klientach.

Cyfryzacja to kluczowe zagadnienie, ponieważ zrozumienie struktur danych i inteligentne ich wykorzystanie jest niezbędne do prowadzenia strategii automatyzacji”.

Andreas Barth
President Tech bei Arvato Supply Chain Solutions

Czego możemy się spodziewać w przyszłości?

Kolejnym krokiem jest z pewnością dziedzina rozpoznawania obrazów, gdzie np. złożone procesy zwrotów są automatycznie rejestrowane za pomocą technologii kamer i przetwarzane komputerowo. Temat AI jest jeszcze bardziej ekscytujący. Wraz z AI Control Tower opracowaliśmy rozwiązanie wykorzystujące sztuczną inteligencję do analizy danych historycznych, prognoz klientów oraz dodatkowych danych zewnętrznych m.in. w celu tworzenia precyzyjnych prognoz wolumenów ilościowych, optymalnego rozmieszczenia produktów w magazynie czy planowania odpowiedniej liczby personelu.

You are interested in our warehouse automation? Then get in touch with us!